מרכז אפשרויות
 
ייעוץ וגישור לזוגיות ולמשפחה
 
 
 
050-6936515
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

גישור במשפחה

 

מהו גישור

 
הגישור הינו כלי חשוב ויעיל מאוד ליישוב סכסוכים. באמצעות המגשר ובהדרכתו, הצדדים מנהלים ביניהם הידברות ויכולים להבין מה האינטרסים והצרכים האמיתיים של כל צד וכך אפשר למצוא פתרונות מוסכמים שיתנו מענה לציפיות של כולם.

תפישת העולם העומדת מאחורי הגישור אומרת, שהדרך של הידברות בין צדדים שיש ביניהם מחלוקת היא עדיפה. בעזרת הצדדים עצמם ניתן להגיע לפתרון טוב יותר, שכן אפשר לתפור חליפה שאכן מתאימה למידותיהם ולצרכים שלהם.

דוגמאות לנושאים בהם מתנהל גישור במשפחה:
 • מחלוקות בין בני זוג
 • גירושין בהסכמה
 • סכסוכים בין הורים וילדים
 • סכסוכים בין הורים וילדים בוגרים
 • סכסוכים בין אחים
 • יחסים עם החמות
 • סכסוכים עם משפחות המוצא
 • יחסים עם סבים וסבתות
 • סכסוכים בעסק המשפחתי
 • צוואות וירושות

בסכסוכים משפחתיים, יותר מבכל תחום אחר, מעורבים הרבה מאוד רגשות. לכן אנחנו, במרכז אפשרויות, שמים דגש על הניסיון הרב שלנו וכן על הכלים המקצועיים המגוונים העומדים לרשותנו, על מנת להתמודד בהצלחה עם כל ההיבטים, לרבות הרגשיים.
 

איך מתנהל הגישור?

 
לכל צד יש הזדמנות להשמיע את הצד שלו וגם לשמוע את הצד השני, לשאול שאלות, לברר ולהתייעץ . בנוסף לפגישות המשותפות, ניתן לקיים גם בפגישות נפרדות של המגשר עם כל אחד מהצדדים. למעשה, מתנהל משא ומתן בין הצדדים, באמצעות צד שלישי, מקצועי, שהוא המגשר. המגשר הוא צד נייטרלי, שלא כופה את הפתרון שלו, אלא מנהל את ההליך, מספק מידע, מציע פתרונות יצירתיים. הליך הגישור מסתיים בהסכם המגבש את הסכמות הצדדים, שאותו מביאים לאישור בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני.
 

יתרונות הגישור

 
יתרון חשוב של הגישור, הוא העובדה שהוא מאפשר לצדדים לשמור על יחסים גם בעתיד.

יתרונות נוספים:
חסכון- בזמן, בכסף ובאנרגיות מיותרות שמבוזבזות על מלחמות.
נוחות - המפגשים מתקיימים באווירה נעימה ונינוחה, במועדים ובתדירות שמתאימים לכולם.
יעילות- מאפשר לתת מענה לצרכים האמיתיים של כל צד, להגיע לפתרונות יצירתיים ומותאמים לצדדים הספציפיים, שאינם אפשריים בבית המשפט.
 

גישור בין בני זוג

 
רבים טועים לחשוב, כאילו גישור בין בני זוג הינו לצורך גירושין בלבד – ולא כך הדבר. כל מחלוקת וכל סכסוך אפשר ליישב בהידברות ולהמשיך לחיות יחד באווירה טובה יותר.

ככל שמיישבים מחלוקת נקודתית, יותר קל להמשיך הלאה והסיכוי לשמור על הזוגיות והמשפחה טוב יותר.

כל מחלוקת – בכל שלב בחיים – נכון לפתור בגישור.

דוגמאות:
לגבי אופי חיי המשפחה, למשל: דתי או חילוני.
מחלוקות הנוגעת להתנהלות כספית, רכוש של אחד הצדדים.
שינוי מקום מגורים.
חילוקי דעות בענין חינוך הילדים.
 

גישור בין הורים וילדים

 
ישנם מיתוסים רבים על היחסים הנפלאים במשפחה, אלא שהמציאות מלמדת שכמעט אין משפחה שבה לא קיימות מחלוקות או סכסוכים בין קרובי משפחה- הורים וילדים, אחים, סבים/סבתות, חמות, גיסים וכו' – בכל הגילאים ובכל הנושאים, בין אם כספיים ובין אם אישיים. הליך הגישור מאפשר לשנות את המצב, לפתור מחלוקות ולתת סיכוי ליחסים טובים במשפחה בעתיד.

קיימים קונפליקטים מכל סוג בין הורים לילדים – בכל הגילאים ובכל שלב בחיים. לעיתים מדובר בהורים וילדיהם הצעירים ולעיתים בין ילדים להוריהם הקשישים - על כסף, יחסים, רכוש, התנהלות. אפשר ללמוד לשבת סביב שולחן, לדבר, להקשיב ולהסכים על פתרונות.

דוגמאות לנושאי מחלוקת:
 • חילוקי דעות לגבי סגנון חיים
 • טיב והאינטנסיביות של היחסים
 • משקעי עבר של כל אחד מהצדדים
 • מחלוקות כספיות
 • חלוקת רכוש
 • קבלת בן/בת זוג חדש למשפחה
 

יחסים עם החמות ועם משפחות המוצא

 
אחד הגורמים השכיחים לקונפליקטים בין בני זוג הוא יחסים בעייתיים עם החמות או עם משפחת המוצא של אחד מבני הזוג או של שניהם, הבאים לידי ביטוי בדרכים רבות, בין היתר של מעורבות והתערבות, ביקורת, דרישות וטענות, ואפילו הסתה כנגד בן הזוג.

לעיתים הקשיים נובעים כתוצאה מתלות וקושי של בן הזוג להשתחרר, לעיתים להורה יש קושי לשחרר. לפעמים, כבר נוצר הרגל.

קשיים אלו אינם נחלתם של זוגות צעירים בלבד. הרבה פעמים אנחנו פוגשים זוגות שבמשך שנים ארוכות לא התמודדו עם קשיים אלו, שעלולים רק להחריף עם השנים ולהיות הרסניים, מלווים במאבקים, כעסים והרבה כאב.

יש זוגות שנפרדים על רקע סיבות אלה, יש זוגות שמנתקים היחסים עם משפחת המוצא, אחרים, כאמור, חיים שנים ארוכות בצל היחסים העכורים.

על מנת שבני זוג יוכלו לבנות את התא המשפחתי הנפרד שלהם, על כל אחד מהם להשלים את תהליך הנפרדות הרגשית ממשפחת המוצא, לקבוע את הגבולות הנכונים ולמצוא את האיזון בין המעגלים המשפחתיים.

בנוסף לניסיון להשכין שלום במשפחה ולאפשר דיאלוג, במהלך הייעוץ עוזרים לבני הזוג לשפר את הקשר ביניהם, לבסס את הבטחון, האמון והמקום המשמעותי של כל אחד מהם בחיי האחר.
 

קשר עם סבים וסבתות

 
בשנים האחרונות, מחריפה התופעה של נתק בין נכדים לסבים וסבתות. לעיתים הנתק הוא תוצאה של גירושין, כשאחד ההורים מונע הקשר עם הורי בן זוגו לשעבר, אך יש מקרים רבים שהקשר מנותק כתוצאה מסכסוכים במשפחה – מחלוקות כספיות, התחשבנויות מן העבר, יחסים עכורים או סחטנות ממניעים שונים.

הרבה כאב כרוך בנתק כזה וגם הפסד רגשי לכל הנוגעים בדבר. נדרש שמישהו ייזום ויעשה צעד בניסיון לשנות המצב.

תהליך של גישור וניסיון של תיקון יכול לעשות את ההבדל לטובת כולם.
 

יחסים בעסק המשפחתי

 
סכסוכים בעסק המשפחתי עלולים להכניס למערבולת גם את העסק וגם את המשפחה.

לרוב, עסק משפחתי מתחיל ללא תכנון מוקדם או התייחסות מיוחדת לצד המשפחתי שבו, אך עם השנים והתרחבות העסק, כשיש דור ממשיך או בני משפחה נוספים מצטרפים לעסק בתפקידים שונים, יש סיכוי למחלוקות וסכסוכים.

שני דברים חשובים ביותר לקיומו והצלחתו של עסק משפחתי:
האחד - יצירת חזון לעסק, חלוקת תפקידים וקביעת מנגנונים ברורים בעסק.
השני - קביעת מנגנון ודרך לפתרון קונפליקטים.

הסדרת היחסים בעסק המשפחתי מצריכים ידע והבנה של כל הגורמים המשפיעים והדרך לבנות או לשנות נכון בכל ההיבטים - גם הכלכליים, נהוליים, מקצועיים, וגם הבין אישיים והרגשיים המורכבים.

הליווי המקצועי שלנו, בין בשלב ההקמה ובין השלב בו יש ערעור ביחסים, מאפשר ליצור מסגרת ומנגנונים בריאים ויעילים ולמנוע נזקים.