מרכז אפשרויות
 
ייעוץ וגישור לזוגיות ולמשפחה
 
 
 
050-6936515
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

הורים וילדים

 

הדרכת הורים

 
לא פשוט להיות הורים. למעשה, קודם מקבלים את התפקיד – ורק אחר כך מתחילים ללמוד...

במשפחה המודרנית, הורים רוצים לאפשר לילדים התנסויות, להכין אותם לחיים כבוגרים וכעצמאיים. הילדים, מצידם, חשופים לאינפורמציה נרחבת וגם להשפעות חיצוניות.

לא פעם, הורים עומדים מותשים וחסרי אונים מול ילדם בן השלוש. אכן, לא פשוט להצליח במשימה: לא לאבד את הסמכות ההורית ותוך כדי, גם לשמור על יחסים טובים במשפחה.

במרכז "אפשרויות" ניתן ייעוץ והדרכת הורים תוך דגש על גישת אדלר. המפגשים מתקיימים – לפי הצורך – עם ההורים, הילדים, המשפחה כולה.

לעיתים מספיק מפגש אחד כדי לקבל הדרכה בנושא מסויים, ולעיתים יש צורך במספר מפגשים ותכנית בשלבים.

נושאים נפוצים:

  • חוקים וגבולות
  • מי מחליט בבית הזה?
  • תשומת לב יתרה
  • מאבקי כח
  • מריבות בין האחים
  • עידוד
  • עונשים?
  • איך להגיד 'לא' לילד

קבלת ייעוץ והדרכה בגילאים הצעירים, יכולים לאפשר בניית יסודות טובים להמשך.
 

הורים ומתבגרים

 
במשפחות רבות ישנם קשיי תקשורת עם מתבגרים (או חוסר תקשורת בכלל...) וחילוקי דעות כמעט בכל נושא-לימודים, לבוש, סגנון דיבור, שעות שינה, כסף ועוד.

באמצעות המפגשים נעמוד על מאפייני הגיל והתפקיד ההורי בעידן המודרני, נעבוד על יצירת דיאלוג עם המתבגר/ת ושיפור היחסים במשפחה.
 

לאן נעלם הילד שלי?

 
ראשית, חשוב להבין את התהליכים שעוברים המתבגרים בגיל זה. זו תקופה של שינויים, הרבה שאלות והתלבטויות והרבה בלבול.

אם חשבתם שלא קל להיות הורים למתבגר – תארו לעצמכם כמה קשה להיות מתבגר: הגוף המוכר עובר שינויים (פנימיים וחיצוניים) ומאוד מוטרדים בשאלות מה קורה לגוף שלי, איך אני נראה, מה חושבים עלי? המתבגר נכנס לחשיבה של עולם המבוגרים ועסוק גם בשאלות פילוסופיות, שאלות קשות כלפי ההורים וכלפי בחיים. בתוך המשפחה, המתבגר רוצה שינוי בתנאים, בסטטוס, מבקש יותר מרחב. ביחס לעצמו, עיסוק בשאלות 'מי אני ומה אני' ובדימוי העצמי, תוך שינויים קיצוניים ברגשות – לפעמים מרגיש כל יכול - 'מלך העולם' ולפעמים, מרגיש 'אני אפס'. מצד ההורים, המורים והסביבה בכלל – יש ציפייה לאחריות ש'יפגין בגרות', אך מצד שני – לא בטוח שנותנים מספיק עצמאות כדי לאפשר את זה. המתבגר מגלה בעצמו יכולות חדשות ורוצה עצמאות – אך הוא עדיין בשלב של בירור היכולות והאפשרויות לממש אותן.בהחלט בלבול גדול ותקופה לא קלה, שבאה לידי ביטוי גם במתחים, כעסים וחוסר סבלנות.


כשמודעים למה שעובר על המתבגר/ת בתקופה זאת, מבינים שההתנהגות שלהם אינה נגד ההורים, אלא חלק מהתהליך של ההתבגרות שבו יש להורים תפקיד חשוב.

הורות טובה היא דינמית וגמישה וצריכה להתאים את עצמה לשינויים ולשלבי החיים.